Breaking News

כשאנשי העבר פוגשים בעתיד

עם פרוץ מערכת הבחירות התבקשתי ע"י ICE ללוות בפרשנות אישית את מסעות התעמולה

של המפלגות השונות ונעניתי בשמחה.

היום במבט לאחור עלי להודות שהופתעתי. יותר מפעם אחת. טעיתי יותר מפעם אחת אבל גם צדקתי. פה ושם. הופתעתי מהצלחתו של יאיר לפיד כי חשבתי שהוא איבד את המיקוד וצפיתי לו כישלון. הופתעתי מהצלחתו של נפתלי בנט כי חשבתי שטעה כשהציג עצמו כסרבן. לא הופתעתי מההפסד של הליכוד ביתנו. כי מיד עם הקמת המיזוג כתבתי כאן שהמפלגה המאוחדת תפסיד משני הצדדים. היא תפסיד את המצביעים המזרחיים ששונאים את הרוסים והיא תפסיד את הרוסים ששונאים את המזרחים.

וכך אכן היה. לא הופתעתי מהכישלון של העבודה. כי כמו שכתבתי כאן האסטרטגיה שלה היתה נכונה אבל הפרסום היה אנטי פרסום. משמים וחסר השראה. ולא הופתעתי מהכישלון של התנועה כי ממילא לא צפיתי לה הצלחה.

והופתעתי מאוד מהצלחתו של מופז להשתחל לכנסת.

אבל ההפתעה הגדולה ביותר היתה התופעה המרתקת שהתגלתה לאחר הבחירות ואותה ניתן להגדיר רק בדרך אחת. השתלטות הדורות הצעירים על הפוליטיקה הזקנה. או אם תרצו ניצחון הפוליטיקה החדשה על הישנה.

לניצחון זה היו שני מאפיינים בולטים. דבקותם של לפיד ובנט בהבטחותיהם. לבוחר וזה לזה.

וכניסתם של 45 חברי כנסת חדשים, חסרי עבר פוליטי.

אז מה קורה כשאנשי העבר נתקלים בעתיד? בדרך כלל הם נוטים לבטל בבוז את העתיד ולהיאחז בשתי ידיהם בעבר הבטוח והמוכר.

זה קרה לנשיא חברת הטלגרף האמריקנית כשהאדון בל הציג בפניו את מכשיר הטלפון שהמציא.

תגובתו היתה " אינני רואה כל צורך בדבר הזה כאשר יש לנו שירותי טלגרף כל כך טובים"

זה קרה לנשיא חברת המחשבים הענקית דיגיטל כאשר אנשי זירוקס הציגו בפניו את המחשב האישי , תגובתו היתה " אינני רואה לזה פוטנציאל של למעלה מ-5 יחידות. מי בכלל צריך מחשב אישי?!" מספר שנים לאחר מכן החברה מספר 2 בעולם, נעלמה והמחשב האישי נמצא כיום על כל שולחן.

כשהומצא הצילום הדיגיטאלי חברת קודאק סירבה להכיר בחשיבותו ולו רק בגלל שרוב הכנסותיה נבעו מהפילם. לפני שנה קודאק הגדולה סגרה את עסקיה והצילום הדיגיטאלי השתלט על העולם.

לו רק רציתי הייתי יכול להמשיך כאן ברשימה ארוכה של אנשי עבר שלעגו לעתיד והיום העולם לועג להם על קוצר ראייתם.

אני נדרש לסוגיה הזאת כאן מכיוון שלנגד עינינו מתחולל עתה קרב איתנים חדש בין אנשי העבר לעתיד.

מיד אחרי הבחירות התייצבו הפוליטיקאים הישנים של הליכוד באולפני הטלוויזיה

ובראשם השר ישראל כץ הפוליטיקאי הישן במרעו איש הדילים והקומבינות והח"כ אופיר אקוניס המדבר מגרונו של אדונו והטיפו בהתנשאות " על לפיד ובנט להבין שהבחירות נגמרו ולכן הם צריכים לנטוש את כל הסיסמאות (הבטחות) שלהם כי עכשיו צריך להקים ממשלה"

הם, בדיוק, כמו בדוגמאות שהזכרתי לעיל, לא מתחילים להבין שמתרחש כאן משהו חדש. הם לא מבינים את התופעה של אנשים, זה מקרוב באו, שמתכוונים לעמוד בהבטחותיהם ושטרם הפנימו , רחמנא ליצלן, שפוליטיקה זה לא בעניין מילוי הבטחות כי אם בעניין מילוי כיסאות.

בינתיים עברו כבר שישה שבועות מאז הבחירות ואשפי הפוליטיקה הישנה ניסו כבר את כל הטריקים והשטיקים ועדיין לא הבינו שחוקי המשחק השתנו.

הם עומדים משתאים אל מול התופעה המוזרה (בעיניהם) שלפיד, בנט ויחימוביץ' דבקים בהבטחותיהם ולא מתפתים לכל פיתויי התיקים שאנשי העבר זורקים לעברם. היחידה שהתפתתה (לבני)

הוכיחה שהתקווה הגדולה של הבחירות הקודמות היתה גם היא לנחלת העבר.

את ההוכחה הניצחת לחוסר ההבנה הזה סיפק לנו עו"ד שמרון, פרקליט המשפחה המלכותית וראש צוות המו"מ של הליכוד ביתנו שלאחר אחת הפגישות עם אנשי הבית היהודי, התייצב מול המצלמות והתרעם ברוב תסכולו "אנחנו כל הזמן שומעים מהם "מילה זה מילה" מה זה השטויות האלה? מה אנחנו בגן ילדים?"

זאת כנראה הפעם הראשונה שהוא נתקל בפוליטיקאים שעבורם קיום הבטחה היא ערך מקודש והוא ניצב חסר אונים אל מול התופעה המשונה הזאת.

על רקע הפוליטיקה החדשה עו"ד שמרון נראה כמו מכונת כתיבה דהויה בעולם של מחשבים נוצצים.

התסכול המר נשמע גם מפי חברי הכנסת של הליכוד ביתנו ושל ש"ס הלועגים , במר ליבם, לברית "המשונה" של לפיד ובנט. כי מלבד לעג לא נותר להם יותר דבר בארסנל המיושן שלהם.

אבל אנשי העבר המסכנים לא מתחילים אפילו לפענח את תוצאות הבחירות , אפילו לא במחיר המכה הקשה שספגו בקלפי.

אם היו מתבוננים במציאות נכוחה היו מבינים שמשהו יסודי מאוד השתנה. קם דור שמאס בפוליטיקה הישנה של עסקנים, רודפי כיסאות ומפרי הבטחות. הדור החדש דורש דיבור ברור , אמינות ונאמנות.

גם ישראל כץ שאמר פעם שאפילו אם הליכוד היה מעמיד בראשו קוף, האינדיאנים היו מצביעים עבורו, לא למד עדיין שהאינדיאנים כבר לא אינדיאנים ורבע מהם עזבו את הליכוד לבלי שוב.

אנשי העבר ובראשם ביבי נתניהו וליברמן ניהלו את המערכה החדשה במושגים של הפוליטיקה הישנה והפסידו על כל צעד ושעל. אנשי העבר חייבים להבין שמה שהיה כבר לא יהיה.

אז מה יהיה? מה שתמיד היה כשהעבר נתקל בעתיד. העתיד ינצח. אין דרך לעמוד בפני הקדמה. עבר זמנה של הפוליטיקה הישנה והרעה ורק אנשי העבר מסרבים עדיין להכיר בכך. למה? כי אין להם מה להציע לפוליטיקה החדשה. הם אנשי הפילם בעולם הצילום הדיגיטאלי.

הכותב הוא מנכ"ל ADMAN החברה למשאבי אנוש לענפי הפרסום, השיווק והתקשורת פורסם באייס ב-17.3.13

חדשות יומיות | מזג האויר בישראל
רכישת תבניות איכותיות | רכישת דומיינים בזול | וובסל קידום שיווק פירסום באינטרנטפתרונות דיגיטל | קידום אתרים פיתוח אתרים |הקמת אתרים | פוסטרים | ליטוגרפיות | תמונות קנבס | צלם אדריכלות | מודעות שכדאי לראות | ספריית עסקים מקודמים | קידום אורגני בגוגל

About גינגי פרידמן

גינגי פרידמן נמנה עם האבות המייסדים של הפרסום המודרני בארץ. הישראלי הראשון שלמד פרסום באקדמיה (Watford College) הקים את משרד הפרסום ADMARK בשנת 1976. המשרד היה אחראי לפריצות דרך חשובות בענף ונחשב למשרד ייחודי ומשפיע. בשנת 2001 הקים את חברת ההשמה ADMAN המתמחה בענפי הפרסום, השיווק והתקשורת. כמו כן, הוא מרצה מבוקש במכללות ובגופים וארגונים שונים. משמש כיועץ לחברות ולפרטיים. הגיש את תכנית הראיונות "שיחות מהביצה" ובעל טורים בדה מרקר, YNET, אותות, ICE ומזבלה. גינגי כתב 5 רומנים ו-2 ספרי הגיגים פילוסופיים על השפה העברית.

Check Also

החלפת צילינדר

החלפת צילינדר

יש סוגים שונים של צילינדר שניתן להחליף. יש צילינדר רגיל וסטנדרטי שניתן להחליף. כך ניתן …

יאיר נתניה בנו של ראש הממשלה קיבל אתמול תעודת הקורה על פעילותו במהלך השנים האחרונות בעמותת יד עזר לחבר

עמותת יד עזר לחבר העניקה אתמול ליאיר נתניהו בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תעודת …