Breaking News

כעס וחשיבותו

הרבה אנשים חושבים שכעס זה סוג של רגש שלילי שחשוב למגר, למנוע אותו.
ההיפך הוא הנכון ! כמו כל סוג של רגש יש לו תפקיד חשוב בחיינו. כעס הוא סוג של רגש שקודם כל נובע מהתחושה של אותו אדם כי יש לו זכויות וזו דרכו להגן עליהן. לדוגמא: ילד שגדל עם הורים אלימים או חלשים ימנע מלהביע כעס משום שהוריו יגיבו בתוקפנות כלפיו או משום שעליו להגן על הוריו מפני תחושות קשות.
זאת אומרת ילד יבטא כעס רק אם ידע שהוריו מסוגלים להתמודד איתו, לא ינטשו אותו בשל כך ונותנים לו את האפשרות להיות חופשי לידם. כאשר אינו זוכה הילד במצב זה הוא עלול לפתח זהירות עד כדי ריצוי סובביו ובמקרה הקיצוני לאבד מודעות לגבי צרכיו, רצונותיו וזכויותיו.
אם כך הדבר, ביטוי של כעס הוא הזדמנות לומר לסביבה את צרכינו במצבי תסכול ובכך לתת לסביבה את האפשרות להבין אותנו ולהיענות לתחושותינו.
למרות זאת, יש חשיבות מכרעת לדרך שבה מבוטא כעס זה. ילד, ככל שגילו צעיר יותר, מבטא כעס ללא הפעלה של שיקול דעת, מודעות לזולת ולסיטואציה וללא הבנה לגבי מהן ההשלכות לדרך שבה מבטא את הכעס
מי שיכול לעזור לו בכך – וזהו תפקידם- אלו הוריו ומחנכיו.
מטרת החינוך היא ללמדו להפעיל את כל אותם המרכיבים של שיקול הדעת, כך שהכעס יבוטא תוך התאמה לסביבה ולקיחת אחריות על הדרך שבה בוחר לבטא את הכעס. לדוגמא: ילד צעיר יכול לבטא כעס בהתפרצות בכי או בהתפרצות אלימה. ככל שגדל נצפה ממנו להיות מסוגל להסביר שהוא כועס, מדוע הוא כועס בצורה שלא תהרוס את הקשר עם זולתו. שיתבטא בשליטה תוך כבוד לעצמו וזולתו.
אדם בוגר שלא ידע לעשות זאת עלול לעורר חוסר כבוד הן לעצמו והן לסובבים אותו.
במקרה קיצוני עלולות תגובותיו אפילו להיחשב כעבירה, משום שאלימות כלפי הזולת מוגדרת עפ"י חוק כעבירה.
אי לכך, לא רק שלא יבינו את צרכיו אלא עלולות להיגרם השלכות קשות הן עבורו והן עבור הזולת.
הימנעות מביטוי של כעס אינה מעידה על שביעות רצון. היא עלולה להיות אפילו מסוכנת, במיוחד לאותו אדם שמפנים אותו. למשל, ילד שמרגיש שאינו יכול לבטא את כעסו כלפי הוריו הנתפשים בעיניו כחלשים, עלול לחיות ברגשות אשמה מציפים על עצם תחושותיו.
כתוצאה מכך הוא עלול הן להגיע להתפרצות בלתי-נשלטת על דבר פעוט וזה משום שאינו יכול להכיל את עוצמת הכעס שנאגר. בנוסף, האגירה והמודעות לכעס הנאגר עלולים לגרום לדחייה עצמית, רגשות של בושה וכעס עצמי ובמקרים הקיצוניים דיכאון משום האגירה.
הציפייה שלו מעצמו להפנים ועצם ההתפרצות הבלתי-נשלטת עלולים לגרום לסביבה לחשוב דברים שליליים עליו ולהגיב אליו בחוסר אמפתיה.
אותו אדם בעצמו יאמין לתגובת הסביבה כלפיו (במיוחד אם מדובר בהוריו), יאבד את ערכו העצמי, יתאכזב מהסביבה והקשר בינו לבין הסביבה יפגע.
זהו המעגל אשר בסופו יביא אותו לדיכאון ולביקורת עצמית קיצונית. אלה עלולים להיות דרך "יעילה" של הרס עצמי.
משמעות הדבר היא שאם אנו רוצים לטפח את ילדינו עלינו ללמוד להתמודד עם כעס, לתת לביטוי שלו לגיטימציה. עלינו גם ללמוד לא להגיב לכעס בתוקפנות כי אין אנו יכולים לצפות ממנו שיביע את כעסו בשליטה מבלי שאנו עצמנו מסוגלים לעשות זאת.
בנוסף, עלינו כהורים ומחנכים לעזור לו בבחירה של דרך הביטוי תוך הבנה של ההשלכות שיש לכל דרך בה הוא יבחר לבטא את עצמו.
זוהי הדרך היחידה ללמדו מה זה אחריות אישית. "אחריות אישית" אינה נמדדת רק ביכולתו לשמור על חפציו כי אם גם בדרך שבה הוא משפיע על תגובות סובביו.
פרט נוסף שעלינו לזכור הוא העובדה שישנם אנשים בעלי נטייה לתגובות יותר אימפולסיביות כאשר הסיבה לכך היא מולדת. כמו למשל אנשים היפראקטיביים. מעצם הגדרת התסמונת, יש להם קושי בוויסות רגשות ובפרט בוויסות של כעס.
אין הדבר מעיד על כך שלא ניתן ללמדם. אך משמעות הדבר היא שהסתגלותם בסביבה תהיה סבירה יותר ככל שהחינוך חד-משמעי בדרישות. סוג החינוך הופך להיות קריטי ותהליך מורכב יותר עבורם ועבור מחנכם.
לכן ולאור כל מה שנאמר, עלינו להבין שהילד שלנו יבטא כעס ואין הדבר שלילי. הרשות שניתנת לו להביע רגש זה נובעת מכך שהוא רואה אותנו מספיק חזקים, נאמנים לו ומכילים.
היכולת להתמודד עם כעס אינה פשוטה עבורנו אך היא חיונית בכדי שנוכל ללמד את ילדנו ביטוי של רגשות ובפרט הקשים כדי לזכות בתגובה אמפאטית כלפיו.
למידה זו אינה פשוטה עבורנו כמבוגרים ולא עבור הילדים. אך היא עדיפה מאשר יצירת סבל ממשי בעקבות תסכול שלא קיבל רשות לביטוי.

שרה יעקב
פסיכולוגית חינוכית בכירה
מנהלת מרכז מיפל
WWW.MAYPAL.CO.IL

חדשות יומיות | מזג האויר בישראל
רכישת תבניות איכותיות | רכישת דומיינים בזול | וובסל קידום שיווק פירסום באינטרנטפתרונות דיגיטל | קידום אתרים פיתוח אתרים |הקמת אתרים | פוסטרים | ליטוגרפיות | תמונות קנבס | צלם אדריכלות | מודעות שכדאי לראות | ספריית עסקים מקודמים | קידום אורגני בגוגל

About שרה יעקב

שרה יעקב, כמו כל איש מקצוע חיפשתי במשך שנים רבות מהו הגורם שבמהותו יוצר את השינוי ואת ההתפתחות באדם הפונה אלי. זו שאלה קרדינאלית עבור כל איש מקצוע. הרי אם ימצא את התשובה, תהיה יעילות עבודתו מורגשת וחדה יותר. שנים חשבתי שאמצא את התשובות במסגרת שיטות טיפול שונות אשר למדתי. עם הזמן גיליתי שהמרכיב העיקרי המסייע בטיפול הוא הקשר הבלתי - אמצעי והאמון שנוצרים בין המטפל והמטופל. ובעקבות זאת היכולת המתפתחת שלהם לנהל דיאלוג אותנטי במרחב בטוח היוצר פתיחות מקסימאלית ואמון מרבי. טלפון: 03-5045342 דואל: maypal.sara@gmail.com

Check Also

החלפת צילינדר

החלפת צילינדר

יש סוגים שונים של צילינדר שניתן להחליף. יש צילינדר רגיל וסטנדרטי שניתן להחליף. כך ניתן …

יאיר נתניה בנו של ראש הממשלה קיבל אתמול תעודת הקורה על פעילותו במהלך השנים האחרונות בעמותת יד עזר לחבר

עמותת יד עזר לחבר העניקה אתמול ליאיר נתניהו בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תעודת …