Breaking News

ידיד נפש

יש שחושבים כי פסיכולוגים הרבה פעמים עוסקים רק ב"צד הקשה" של החיים, בסבל ובחולשות. חשוב לציין כי ישנם בתחום זה גם את אלו החוקרים את קיומם של "הגורמים המגנים", אותם גורמים המקלים על ההתמודדות עם גורמי הלחץ השונים בחיינו.
אותם חוקרים הגיעו למסקנה כי חובה לקחת בחשבון את " הגורמים המגנים" כאשר מדברים על גידול ילדים ועל הכנתם לחיים. זאת משום שניתן לטפח אותם במהלך החינוך.
בין היתר גילו שאדם בכל גיל ישרוד יותר טוב בתקופות קשות אם יש בחייו ידיד נפש.
הכוונה לאדם אותו הוא מעריך, אשר לידו מספיק בטוח ונותן בו אמון.
כל אלו יאפשרו לו לחשוף בפניו את הספקות, את הלבטים, את הטעויות ואת החרטות שיש בחייו. דמות שקודם כל ולפני הכול תהיה מוכנה לשמוע אותו מעמדה של קרבה, ללא שיפוטיות. בלי שסמכותו מאבדת את משמעותה וכוחה בגלל קרבה זו. נהפוך הוא, עליו להיות בעל ניסיון חיים,חזק וסמכותי.
עליו להיות קרוב בלי לאבד סמכות וסמכות בלי לאבד קרבה, כלומר סמכות מיטיבה.
מחקרים מראים שככל שיש בחיינו אדם כזה, נהיה יותר עמידים בפני תלאות החיים גם אם יהיו אלו מתמשכים, קיצוניים וכואבים.
ידיד נפש היא אותה דמות בפניה ניתן לפתוח את הלב בלי לחשוש, אותה דמות אשר רצונה להעניק לנו אינה מוטלת בספק תוך אמון שמניעיו הם מהרצון להיות משמעותיים ותורמים בחיינו.
אין זה משנה אם דמות זו היא דמות של מורה, איש דת, הורה, שכן, דוד או עמית לעבודה.
כשמדובר בהורה, ניתן לומר שהשאיפה להיות "ידיד נפש" קיימת בכל הורה.
הרבה פעמים הורים מנסים להיות ידידים של ילדיהם תוך כדי התעלמות מהעובדה שעליהם מוטלת אחראיות מיוחדת.
הורים שמנסים להיות ידידים עלולים להתעלם מחובתם ללמד ערכים, להציב גבולות כמאמנים ומכינים לחיים בעבור הילדים. תפקיד זה מוטל בעיקר עליהם יותר מאשר על כל מחנך אחר.
אף אחד לא יעשה זאת מתוך אהבה כלפיי ילדיהם זולתם.
אך באותה מידה הם עלולים להפוך את ילדיהם לשותפים להחלטות שאינם מתאימות לגילם או לחילופין, הם עלולים לתת לילדיהם כוח במשפחה שעלול להיות לרועץ לכל בני-המשפחה. למשל: האב מעניק לבנו הבכור תפקיד של יועץ במקום שהאם תהייה בתפקיד זה. מעשה זה מקטין את מעמדה של האם בפני הילדים ועלול לפגוע ביכולתה להיות דמות מחנכת.

יש לזכור שכולנו מחפשים את אותו אדם שיהיה בעל סמכות וידע גדולים משלנו בכדי ללמוד ממנו, לקבל השראה ממנו ולהזדהות איתו.
השאיפה ללמוד מאדם חזק ומנוסה קיים בכל אחד מאתנו וכאלו אנחנו גם חייבים להישאר וזה על-מנת להצליח בתפקידנו כהורים.
הורה יכול להיות דמות מיטיבה וסמכותית כאחד. רק מעמדה זו יוכל להיות גם ידיד נפש בשעת צורך.
יחד עם זאת, עלינו לזכור שבאופן טבעי יהיה קשה לילד להיות פתוח לגמרי עם הוריו מעצם תפקידם כהורים, בייחוד ככל שמתקרב גיל ההתבגרות, המקשה על הפתיחות.
מכאן ניתן להסיק שתפקיד נוסף שחל על הורה הוא ללמד את בנו איך לבחור את היועץ והידיד שילוו אותו בשעת הצורך במצבים בהם הוא כהורה לא נמצא שם או לא אמור להימצא.
לדוג': בחירה של בן/בת-זוג. על ההורה לזכור ולהשלים עם עצם העובדה שבן/בת זוג אמורים להיות ידיד הנפש הקרוב ביותר לבנם/בתם מרגע בחירתו וברגע שיש בין בני-הזוג חוסר תקשורת, עליהם לעודד את בנם/בתם לפתור זאת ביניהם ולהימנע ממעורבות יתר.
לא לחינם אומרים תגיד מי חברייך אדע מי אתה, אלו יהיו האנשים שישפיעו בעיקר על החיים.
הדבר נכון הן בבחירת חברים והן בבחירת בני-זוג.

חדשות יומיות | מזג האויר בישראל
רכישת תבניות איכותיות | רכישת דומיינים בזול | וובסל קידום שיווק פירסום באינטרנטפתרונות דיגיטל | קידום אתרים פיתוח אתרים |הקמת אתרים | פוסטרים | ליטוגרפיות | תמונות קנבס | צלם אדריכלות | מודעות שכדאי לראות | ספריית עסקים מקודמים | קידום אורגני בגוגל

About שרה יעקב

שרה יעקב, כמו כל איש מקצוע חיפשתי במשך שנים רבות מהו הגורם שבמהותו יוצר את השינוי ואת ההתפתחות באדם הפונה אלי. זו שאלה קרדינאלית עבור כל איש מקצוע. הרי אם ימצא את התשובה, תהיה יעילות עבודתו מורגשת וחדה יותר. שנים חשבתי שאמצא את התשובות במסגרת שיטות טיפול שונות אשר למדתי. עם הזמן גיליתי שהמרכיב העיקרי המסייע בטיפול הוא הקשר הבלתי - אמצעי והאמון שנוצרים בין המטפל והמטופל. ובעקבות זאת היכולת המתפתחת שלהם לנהל דיאלוג אותנטי במרחב בטוח היוצר פתיחות מקסימאלית ואמון מרבי. טלפון: 03-5045342 דואל: maypal.sara@gmail.com

Check Also

החלפת צילינדר

החלפת צילינדר

יש סוגים שונים של צילינדר שניתן להחליף. יש צילינדר רגיל וסטנדרטי שניתן להחליף. כך ניתן …

יאיר נתניה בנו של ראש הממשלה קיבל אתמול תעודת הקורה על פעילותו במהלך השנים האחרונות בעמותת יד עזר לחבר

עמותת יד עזר לחבר העניקה אתמול ליאיר נתניהו בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו תעודת …